تماس با ما جستجو ارسال مطلب آمار سايت عضويت صفحه اصلي
هفتاد نكته از ويژگي‏ها و زندگانی آيت الله كفعمی موضوع: آیت الله کفعمی خراسانی
هفتاد نكته از ويژگي‏ها و زندگي مرحوم آيت ا... كفعمی به قلم: عبدالرضا مزاری

هفتاد نكته از ويژگي‏ها و زندگاني مرحوم آيت ا... كفعمي كه نام او را در تاريخ سيستان و بلوچستان تابنده كرد.

1- مرحوم آيت ا... محمد كفعمي در سال 1289 هجري شمسي در محله عيدگاه مشهد مقدس به دنيا آمدند و در 31 تير 1362 ديده از جهان فرو بستند.
2- پدرايشان مرحوم حجت الاسلام رجبعلي محدثي از علماي فاضل مشهد مقدس بود. او كشاورزي نيز مي نمود. اهل سياست هم بود و از رهبران مشروطه خواه بود كه در جريان مبارزاتش توسط رضاخان به منطقه باخرز تبعيد شد.
3- صرف چهل سال از عمل پربركت مرحوم كفعمي در خطه سيستان و بلوچستان، منطقه اي با محروميت شديد پيش از پيروزي انقلاب، شخصيت او را در ميان عالمان قديم و جديد ويژگي خاص مي بخشد.
4- اجتهاد نامه هاي كفعمي از مراجع بزرگ چون اساتيدش آيت ا... سيد ابوالحسن اصفهاني و آيت ا... آقاضياء عراقي كه جمعاً چهارده اجازه اجتهاد است نشانه خوبي از درجه بالاي علمي ايشان است.
5- يك بار كه عده اي جوان كج انديش ايشان را رنجانده بودند گفته بودند« تا الان اين حرف را به كسي نزده ام ولي الان ناچارم كرديد اين حرف را بزنم. اگر من آقاي خوبي را اعلم از خودم نمي دانستم رساله مي دادم.
6- علاوه برفقه و اصول برعلوم مقدماتي چون ادبيات عربي تسلط فراوان داشتند بسياري از قواعد نحو و اشعار سيوطي را از برداشتند.
7- در زمينه شناسايي و تاليفات ايشان اقدام خاصي صورت نگرفت و تنها مي توان به كتاب «ضياءالمصابيح في مستدرك المفاتيح» كه از آثار خطي ايشان است اشاره نمود.
8- شادوران كفعمي دو همسر داشت. عدالت او در تعداد فرزندان نيز جلوه داشت. به طوريكه از همسر چهار پسر و سه دختر به يادگار گذاشت.
9- از جمله افتخارات مرحوم كفعمي داماد ايشان ابوالهشيدين آيت ا... سيدمهدي عبادي بودند كه قريب به بيست و پنج سال امام جمعه شهرستانهاي زاهدان و مشهد مقدس بودند.
10- شهيد مظلوم حجت الاسلام و المسلمين مزاري داماد ديگر زنده ياد كفعمي بودند كه رهرو راستين او در انجام خدمات ديني و اجتماعي بودند و در 18 خرداد 69 توسط مزدوران وهابي به درجه رفيع شهادت رسيدند.
11- از آثار ماندگار شهيد مزاري تاسيس پانزده باب مدرسه به نام مقدس معصومين است، كه هم اكنون بيش از دوازده هزار دانش آموز دارد.
12- داماد ديگر آيت ا... كفعمي حجت الاسلام والمسلمين سيدحسين مطهري فرد هستند كه امام جماعت مسجد خداداد تهران و در كنار مسجد منشا ايجاد مجموعه هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي مي باشند.
13- انتخاب زابل براي خدمت پس از سالها تلمذ در حوزه علميه نجف حاكي از اخلاص و صفاي آن فقيه وارسته بود كه اين روحيه منشا اثر فراوان در منطه گرديد قيام مردم سيستان در مقابل خوانيني چون اميرقاين متاثر از حضور ارزشمند ايشان بود.
14- مسجدي كه در زابل تاسيس نمودند و مركز فعاليتهاي آن روحاني پارسا بود هم اكنون به نام ايشان و يادگار مجاهدتهايش در آن خطه مظلوم است.
15- پس از 6 سال حضور در سيستان در سال 1325 به دعوت برخي مومنين به ويژه يزدي هاي مقيم به شهر زاهدان آمدند و به عنوان اولين عالم مجتهد زاهدان پايه گذار و منشا امور ديني و تحولات اجتماعي گرديند.
16- خود به انجام امور شخصي خويش مي پرداختند و كل برديگران نبودند مي فرمودند: خودم بايد جور خودم را بكشم.
17- با وجود مدارج علمي بالا از روضه خواني ابايي نداشتند و بسياري از اوقات قبول جلسه روضه مي نمودند و براي مولانا اباعبدا... ذكر مصيبت كردند.
18- به روضه و توسل دلبستگي داشتند. افزون برايام خاص جلسه روضه هفتگي برگزار نموده و در طول مجلس حضور داشتند اين اهتمام در زمان خفقان رضاخاني هم كم نشد كه نيروهاي ژاندارمري به يكي از مجالس حمله كردند.
19- اگر كسي از مومنين نمازگزار به مسجد نمي آمد احوال او را جويا مي شدند و در برخي موارد كه كسي اطلاعي نداشت سراغ او مي رفتند.
20- عيادت از مريضها از سنتهاي حسنه مرحوم كفعمي بود كه به دلجويي از افراد مريض و بردن هديه براي ايشان توجه ويژه داشتند.
21- از ياد امواث مومنين و اسران خاك غفلت نمي كردند. در برخي مجالس نام بسياري از آنها را تك به تك ذكر نموده و از باري تعالي براي آنه طلب مغفرت مي نمودند.
22- در كارهاي خير ابتدا خودشان پيش قدم مي شدند و بقيه به واسطه عمل ايشان تشويق مي شدند مثلا هنگام جمع فرش هاي مسجد از همه پيش گرفته و السابقون بودند.
23- از جمله خدمات ديني آن عالم خدوم رسيدگي به مسائل خمس و زكات مردم بود، ايشان با حوصله فراوان خمس مال آنان را حساب مي كردند.
24- استخاره هاي ايشان با قرآن مشتاقان فراوان داشت. توضيحات كوتاه هنگام استخاره عجيب بود و افراد را شگفت زده مي كرد.
25- در مجالس مختلف شادي و عزاي مردم شركت مي نمودند حتي الامكان دعوت ها را رد نمي كردند و محور رفع اختلافات خانوادگي بودند.
26- در يك نوبت چند كيلو طلاي اهدايي مردم به بارگاه سيدالشهدا كه به همت ايشان جمع آوري شده بود و روي پارچه اي دوخته بودند را جهت تقديم به عتبات عاليات بردند.
27- نسبت به رعايت حرمت مسجد حساس بودند. مثلاً در زمان ايشان كسي جرات سيگار كشيدن در مسجد را نداشت.
28- منزل ايشان خانه اميد مردم بود و كمتر وقتي از حضور آنان خالي بود، مراجعين براي حاجات مختلف اعم از مسائل ديني و دنيوي نزد ايشان مي آمدند.
29- هر گاه براي ميهماني و سفره اي دعوت مي شدند جمعي از مسجديها، فقرا و ابن السبيل را همراه مي بردند، از قبل هم به صاحبخانه مي گفتند اگر مرا دعوت مي كني مثلاً اين تعداد همراه دارم.
30- تا زماني كه تمامي اهل سفره دست از غذا نمي كشيدند دعاي سفره نمي خواندند و حواسشان به همه اهل سفره بود.
31- مكبرهاي نوجوان مسجد جامع كه بعضاً نوه هاي او بودند مورد تشويق وي قرار مي گرفتند و در بسياري مواقع از هديه نقدي بهره مند مي شدند.
32- از بركات وجود ايشان در منطقه حضور بسياري از شخصيتها، بزرگان و سخنرانان بود كه خيلي وقت ها با دعوت ايشان موجب فيض رساني مي شدند.
33- احترام خاص ايشان به سادات بني الزهراء زبانزد عام و خاص است وي سادات استان را به نام مي شناخت و براي نيازمندان ايشان مقرري ماهيانه تعيين نموده بود كه خدمتي كم سابقه محسوب مي شد.
34- در بناي منازل سادات خود آستين بالا زده و تلاش مي كردند او خدمت به ذريه رسول ا... را برترين خدمات مي دانست. محله سادات زاهدان منازلي است كه ايشان براي سادات نيازمند بنا نمودند.
35- در جريان خشكسالي سيستان در اوايل دهه 50 شمسي ستاد كمك رساني تشكيل داده و به اقصي نقاط سيستان و روستاهاي محروم امدادرساني نمودند.
36- علاوه بررفع حوائج مراجعين نيازمند، افراد مستمند آبرومند را شخصاً مورد تفقد قرار مي دادند و به درب منزلشان آذوقه و لباس مي بردند.
37- هنگامي كه آذوقه به درب منزل مستمندان مي بردند پس از زدن درب منزل سوار ماشين مي شدند تا وي را نبينند و شرمنده نشوند.
38- ايشان از معدود عالماني بود كه قبل از پيروزي انقلاب اقامه نماز جمعه مي نمودند و پس از پيروزي انقلاب نيز نمايندگي حضرت امام و امامت جمعه زاهدان را عهده دار بودند.
39- با توجه به كهولت سن و وخامت اوضاع مزاجي از سمت امام جماعت استعفا داده و دادمادشان مرحوم آيت ا... عبادي را براي تصدي اين منصب پيشنهاد دادند.
40- كهولت سن و بيماري ايشان را خانه نشين نمود و ايشان دو سال پايان عمر خويش را با صبر در برابر بيماري سپري نمودند.
41- محور تاسيس موقوفات، مساجد و حسينيه ها در پيش از انقلاب مرحوم آيت ا... كفعمي بودند. غالب مساجد وحسينيه هاي اصلي شهر و استان بناهاي خيريه با نقش اصلي و پيگيري ايشان تاسيس شد.
42- چند هزار جلد كتابهاي شخصي خود را به كتابخانه مسجد جامع وقف و در اختيار عموم قرار دادند كه هم اكنون اين كتب در كتابخانه حوزه علميه امام جعفر صادق(ع) مورد استفاده طلاب عزيز است.
43- ميزبان تمام روحانيون وارد شونده به استان بودند. به مسافرخانه ها سپرده بودند حق پذيرش طلبه را ندارند. هر روحاني كه به آنها مراجعه نمايد ماشين تهيه كرده و به بيت ايشان بفرستند و كرايه را نيز حساب كرده و بعداً از ايشان دريافت نمايند.
44- احترام واكرام ايشان نسبت به هم لباسيها باعث جذب تعداد زيادي از اين بزرگواران به منطقه شده بود. بسياري از روحانيون شهر با عنايت ايشان صاحب منزل شدند.
45- در مورد رعايت شئونات طلبگي از سوي طلاب و روحانيون حساس بودند. خلاف شئونات معممين را صريحاً به ايشان متذكر مي شدند.
46- در ايام خفقان سال 42 همراه با علماي طراز اول كشور در اعتراض دستگيري حضرت امام دو ماه در تهران به تحصن نشستند.
47- در سال 1342 ميزبان آيت ا... خامنه اي بودند كه منبرها و سخنراني هاي انقلابي ايشان در ماه مبارك رمضان منجر به دستگيري مشاراليه توسط ساواك شد.
48- محوريت ابلاغ پيام هاي حضرت امام در منطقه و توزيع رساله هاي معظم له دادماد ايشان شهيد حجت الاسلام والمسلمين مزاري بودند كه بارها توسط ساواك دستگيري و مورد آزار قرار گرفتند.
49- بخشي از نقش ايشان در انقلاب اسلامي مربوط به اختفاء و گريزدان مبارزيتي چون شهيد سيدمصطفي خميني، شهيد اندرزگو، شهيد محمد منتظري، ابوشريف، حجت الاسلام انتظاري، اسدي، كاظمي و خليق مي باشد كه بوسيله عواملشان آنها را از مرز رد مي نمودند.
50- از فعاليتهاي انقلابي ايشان ديدار با مبارزان تبعيدي به استان و رسيدگي به امور آنها بود كه افرادي چون رهبر معظم انقلاب اسلامي آيت ا... خامنه اي، مرحوم آيت ا... طالقاني، مرحوم آيت ا... پسنديده و .... از جمله آنها بودند.
51- برخي افراد ناآگاه چه بسا واقف به فعاليتهاي مبارزاتي كفعمي با طاغوت نباشند در حاليكه او با درايت فراوان در بخشهاي مختلف جريان انقلاب نقش موثري ايفا نمودند.
52- تمام راهپيمايي ها و تظاهرات قبل از انقلاب در شهرستان زاهدان تحت نظر و با حضور ايشان بود و خود همواره جلودار و پيشاپيش مردم در حركت بودند.
53- هنگام ورود تاريخي حضرت امام به كشور به همراه هياتي از زاهدان به تهران رفتند و در مراسم باشكوه استقبال شركت نمودند.
54- در ابتداي پيروزي و استقرار نظام جمهوري اسلامي در راس كارواني از مردم استان به ديدار حضرت امام رفتند و با ايشان تجديد بيعت نمودند كه امام نيز از ايشان تشكر و قدرداني كردند
55- در جريان انقلاب فرهنگي به رهبري و زيرنظر ايشان دانشگاه سيستان و بلوچستان از لوث گروهك هاي معاند به ويژه كمونيستها پاكسازي گرديد.
56- در سال 58 پس از بيان خطبه اي قراء به همراه نمازگزاران جمعه، كتابخانه مسجد جامع كه كانون فعاليت جنبشي ها شده بود از لوث اين گروهك پاكسازي نمودند.
57- مرحوم آيت ا... كفعمي محور وحدت بود و با نقش ارزشمند ايشان در شهر و استان هيچ اختلافي ميان قوميت هاي گوناگون و پيروان مذاهب مختلف وجود نداشت.
58- مرحوم كفعمي به عنوان الگوي وحدت اصولي با اهل تسنن در طول تاريخ باقي خواهد ماند. عملكرد او به گونه اي بود كه مرحوم مولوي عبدالعزيز و اهل سنت نيز از آن چهره مقبول تبعيت داشتند و در بسياري از مسائل ديني و اجتماعي به ايشان مراجعه مي كردند.
59- مراجعات ديني و دنيوي كفعمي محدود به خطه سيستان و بلوچستان نبود و افزون به شهرهاي ديگر كشور در برخي موارد مراجعات بين المللي داشتند.
60- تعداد زيادي از افراد فرق مختلف از جمله افراد مسيحي و در چند نوبت افرادي از فرقه بهائيت به دست مبارك ايشان به اسلام گرويدند.
61- تشييع با شكوه پيكير آن فقيد سعيد از مراسم به يادماندني تجليل مردم از عالمان دين است. در اين مراسم باشكوه جمع كثيري از مردم سيستان و بلوچستان شركت نمودند.
62- هنگام ارتحال ايشان به مناسبت اين مصيبت بزرگ در استان سيستان و بلوچستان عزاي عمومي اعلام شد.
63- از سعادتمنديهاي مرحوم كفعمي شرافت مضجع آن عالم رباني است كه در جوار بارگاه ملكوتي حضرت ثامن الحجج در يكي از حجره هاي همجوار با ايوان طلاي صحن نو آرميدند.
64- آيت ا... خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام تسليت ارتحال ايشان زحمات مرحوم آيت ا... كفعمي را فراموش نشدني و ماجور خواندند.
65- رهبر حكيم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه اي از مرحوم كفعمي و آثار باقيه ايشان به عنوان كوثر ياد كردند.
66- رهبر فرزانه انقلاب اسلامي فرمودند: زماني كه زاهدان شهر برخورداري نبود و مرحوم آيت ا... كفعمي در اين منطقه مشغول خدمت بودند با هدايت عاقلانه خود نسبت به كنترل اوضاع و حفظ وحدت شيعه و سني همت مي نمودند.
67- برگزاري باشكوه يادواره بيستمين سالگرد ارتحال آن مرحوم در مسجد جامع زاهدان (مرداد 82) نشان داد كه تا چه حد نام ايشان زنده و خاطر ايشان نزد مردم قدرشناس گرامي است.
68- در جريان برگزاري يادواره بيستمين سالگرد ارتحال آن مرحوم كتابخانه شماره يك زاهدان واقع در خيابان آزادي به نام آن عالم خدوم نامگذاري گرديد.
69- حوزه درس آن مرحوم كه صدها طلبه فاضل را در دامان خود پرورد هم اكنون به نام ايشان نامگذاري شده و جمعي از طلاب دران مشغول به تحصيل مي باشند.
70- و خللاصه آنچه موجب شد تا نام كفعمي تابان و درخشان برتارك تاريخ بماند اخلاص و صفاي باطن، سيره عملي، مجاهدتهاي خالصانه و خدمات اجتماعي او بود. او خويش را وقف مردم كرد و مردم هيچگاه يك خدمتگزار صادق و يك عالم رباني را فراموش نمي كنند.»

حق نشر : پایگاه اطلاع رسانی شهید مزاری

استفاده از تمامی مطالب سایت با ذکر آدرس منبع ( وب‏گاه شهید مزاری ) مجاز می‏باشد
موضوعات
منوي کاربري
نام کاربري:
کلمه عبور:
 
تقويم
<    «  دي 1396  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
آرشيو
» خرداد 1396 (2)
» آبان 1395 (1)
» شهريور 1395 (2)
» خرداد 1395 (1)
» خرداد 1394 (2)
» خرداد 1393 (1)
» بهمن 1392 (1)
» دي 1392 (1)
» آذر 1392 (1)
» آبان 1392 (1)
» مهر 1392 (1)
» شهريور 1392 (1)
» خرداد 1392 (1)
» اسفند 1391 (1)
» دي 1391 (5)
» آبان 1391 (7)
» خرداد 1391 (3)
» ارديبهشت 1391 (2)
» فروردين 1391 (1)
» اسفند 1390 (1)
» بهمن 1390 (2)
» دي 1390 (3)
» آذر 1390 (2)
» آبان 1390 (22)
» مهر 1390 (2)
» شهريور 1390 (6)
» مرداد 1390 (1)
» تير 1390 (1)
» خرداد 1390 (1)
» ارديبهشت 1390 (6)
» فروردين 1390 (9)
» اسفند 1389 (2)
نقشه‏ی سایت
نظرسنجي

کاملا پای‏بندم
اگر روزه بگیرم نماز میخوانم
گاهی نماز میخوانم
اصلا نماز نمیخوانمThe latest from © Shahid Mazari Main Site