تماس با ما جستجو ارسال مطلب آمار سايت عضويت صفحه اصلي
خاطرات افراد سرشناس استان از شهید مزاری موضوع: خاطرات شهید مزاری
مرحوم آيت الله سيد مهدي عبادي امام جمعه فقید مشهد و زاهدان
جمعيت شركت كننده در مراسم حاج آقا بقدري زياد بود كه تداعي كننده ارتحال جانسوز حضرت امام بود همانگونه كه در رحلت حضرت امام مردم محزون و آشفته بودند و بي اختيار اشك مي ريختند و به سر و سينه ميزدند در زاهدان براي شهيد حاج آقا مزاري چنين حالتي را در مردم مشاهده نمودم.

حجه الاسلام والمسلمين نورالهدي از فضلای سرشناس استان
حاج آقا فردي بسيار با استقامت ؛حليم وبردبار بودند و از طرفي ايشان قدرت تصميم گيري بسيار بالايي داشتند خيلي به جا و به موقع تصميم مي گرفتند ؛هيچ مشكلي پيش نمي آمد كه ايشان نتوانند براي حل آن تصميم بگيرند و چاره انديشي كنند .البته در مواردي هم كه نياز مي شد با ساير آقايان علما همچون آيت الله كفعمي (ره) و حجه الاسلام سيد محمد تقي حسيني طباطبايي (ره)مشورت ميكردندحجه الاسلام والمسلمين سيد عبدالله حسيني از فضلای سرشناس استان

شهيد مزاري تحت تعقيب ساواك بود آنها براي اين كار دلايل زيادي داشتند از جمله اينكه ايشان نماينده حضرت امام در جمع آوري وجوهات شرعيه بودند و رساله حضرت امام از طريق ايشان مي آمد و توزيع مي شد .البته طبيعي است كه رساله ها با جلد مبدل به دست حاج آقا مي رسيد.وجوهات حضرت امام به دست ايشان مي رسيد و در تبليغ اين مطلب در منبر ها اشاراتي هم داشتند ؛خلاصه چه به شوخي و چه به جدي مطلب را عنوان مي كردند مثلا از حضرت امام به عنوان آقاي موسوي نام مي بردند.


در روز هاي قبل از پيروزي انقلاب كه تعداد زيادي از علما و بزرگان در شهر هاي استان تبعيد بودندبه همراه حاج آقا در معيت حضرت آيت الله كفعمي براي احوالپرسي بزگواران تبعيدي رفتيم آن روزها بزرگاني همچون مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي ؛حضرت آيت الله طالقاني ؛آيت الله خزعلي؛آيت الله صلواتي؛راشد يزدي و مرواريد در شهر هاي مختلف در تبعيد به سر مي بردند شهيد بزرگوار از آن افرادي بودند كه در رسيدگي به امور اين عزيزان و رفع حوائج آنان سعي و تلاش فراوان داشتند و مي كوشيدند اين بزرگواران احساس غربت نكنند.
آنها كه نمي ترسند

حجه الاسلام والمسلمين سيد عليرضا عبادي،نماینده مجلس شورای اسلامی

يكي از ويژگي هاي برجسته ايشان كم توقعي بود يعني با اينكه سوابق انقلابي ايشان به دورانهاي دور كه شايد براي ديگران هنوز اسم انقلاي مطرح نبود مي رسيد ؛اوفتواي امام و اعلاميه هاي امام جابجا مي كرد و در اين باره حرف ميزد.ايستادگي مي كرد؛رنج ميبرد؛بالاخره تهديد مي شداما تا پايان كار هم هنوز توقعي نداشت كه ما با اين سابقه عهده دار كار مهمي بشوميم اصلا هيچ توقعي نداشت خاكي خاكي بود تا روزهاي آخر هم با اينكه دست به كارهاي سنگين و بزرگ و اجتماعي ميزدند و در جهات فرهنگي خدماتي كه براي همگان روشن است محور ؛و در خدمات اجتماعي و در امور فرهنگي اسوه بودند اما در عين حال خودش را يك روضه خوان مي دانست.

مهندس نصري، استاندار وقت سیستان و بلوچستان
كمتر اتفاق مي افتد كه بنده به عنوان استاندار از ايشان براي حضور در جلسه اي دعوت كنم و تشريف نياورند. ايشان اهتمامبسياري باي حضور در جلساتي داشتند كه مربوط به مسائل و مشكلات مردم بود يا ارتباط با تقويت ارزشهاي اسلامي اسلامي داشت مانند مراسم اعزام به جبهه ها و نظاير آن و با شركت در جلسات مطالب ارزنده اي را بيان مي فرمودند كه حاكي از دلسوزي ايشان بود به گونه اي كه براي همه مشهود بودكه هدفشان اين نبود كه صرفا صحبتي كرده باشند . كاملا براي ما محسوس بود كه ايشان در ميان روحانيون منطقه ممتاز و برجسته اند. خيلي علاقمند بود كتابخانه هاي زاهدان رونق داشته باشند قفسه هايش پر از كتابهاي ارزنده باشد . ميزو صندلي هايش هميشه پر باشد هميشه مي گفتند كه بايد جوانهاي متدين را تقويت كنيم تا پرچمدار توسعه فرهنگي باشند.

تيمسار نجفدري، فرمانده وقت ژاندارمری استان
در يكي از اعزامها خبر آوردند كه آقا زاده ايشان به شهادت رسيده است با تعدادي از برادران خدمت ايشان رسيديم و از اين پيش آمد اظهار نا راحتي كرديم اما ايشان با يك روحيه و لب خندان و بشاشي به ما دلداري دادند و فرمودند من خيلي خوشحالم كه فرزندم در جبهه نبرد حق عليه باطل و ستيز با كفار و صداميان خائن به درجه رفيع شهادت رسيده كه حقيقتا چنين سخناني آن هم با چنان روحيه اي كه ايشان هميشه داشتند در ما اثر عجيبي داشت البته بعد ها متوجه شديم كه آقا زاده ايشان در اسارت به سر مي برند.


مدیر وقت اداره کل زمین شهری استان;مهندس هادي يوسفی
بحمدالله تامين زمين مدارس يكي پس از ديگري انجام شد و چند تا از مدارس توسط خود حاج آقا كلنگ زني شد همتي كه ايشان در اين راه نشان دادند واقعا مثال زدني است و عمده مطلب توكل ايشان به خداوند متعال بود مي گفتند ما به تكليف خود عمل مي كنيم چه انجام شود و چه انجام نشود ما وظيفه داريم نام چهارده معصوم را زنده نگه داريم و بيرق ائمه هدي (ع) را برافراشته نماييم.مي گفتند در هنگام شهادت و ولادت ائمه اطهار (ع) در مدارس مراسم برگزار شود و در تابستان نيز از اين مدارس مي شود براي كلاسهاي قرآن استفاده نمود.


مهندس موسي شربتدار،مدیر وقت اداره کل استاندارد
در باب مدرسه سازي بسيار مشاهده مي نمودم كه حاج آقا تا چه اندازه دلسوزي مي كنند و مايه مي گذاشتند بارها از زبان ايشان مي شنيدم كه مي فرمودند من آبرويم را روي مدرسه سازي گذاشته ام و براي انجام رسيدن اين امر نزد بسياري رفته و تقا ضاي كمك نمودمو چون ميدانم اين يك عمل ارزشی خداپسند است ابايي ندارم.محمد حسين مزاری، اخوی شهید
مادرم مي گفتند:من هيچگاه به علي بدون وضو شير ندادم و او نيز هيچوقت از پستان ديگري شير نخورد روزي مادرم مريض مي شوند و برادرم را مي برندتا خانمي از همسايگان به ايشان شير دهد اما او نمي پذيرد و با همان گرسنگي و پس از گريه فراوان به خواب مي رود .


سيد جلال بهشتي
خاطرم هست خبر اتمام تبعيد حضرت آيت الله خامنه اي در ايرانشهر به ما رسيد و شنيدم ايشان قبل از عزيمت به تهران به زاهدان مي آيند شهيد مزاري با پخش اين خبر از عموم مردم جهت استقبال از ايشان دعوت مي كردند پس از تشريف فرمايي مقام معظم رهبري به زاهدان مراسمي در مسجد جامع برگزار گرديد و پيش از سخنراني مقام معظم رهبري شهيد مزاري طي سخناني به ايشان خير مقدم گفتندو از آزادي ايشان ابراز خرسندي كردند.


حاج علي ميرزايي
يك سال پيش از پيروزي انقلاب به اتفاق مرحوم آيت الله كفعمي و شهيد مزاري به كربلا مشرف شديم و پس از آن به نجف اشرف رفتيم روزي مرحوم آيت الله كفعمي گفتند آنها كه نمي ترسند بيايند به ملاقات حضرت امام خميني برويم و در آنجا به همرا ايشان و شهيد مزاري همه به ديدار حضرت امام (ره) نائل شديم.

حق نشر : پایگاه اطلاع رسانی شهید مزاری

استفاده از تمامی مطالب سایت با ذکر آدرس منبع ( وب‏گاه شهید مزاری ) مجاز می‏باشد
موضوعات
منوي کاربري
نام کاربري:
کلمه عبور:
 
تقويم
<    «  بهمن 1397  »    >
شیدسچپج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
آرشيو
» خرداد 1397 (2)
» خرداد 1396 (2)
» آبان 1395 (1)
» شهريور 1395 (2)
» خرداد 1395 (1)
» خرداد 1394 (2)
» خرداد 1393 (1)
» بهمن 1392 (1)
» دي 1392 (1)
» آذر 1392 (1)
» آبان 1392 (1)
» مهر 1392 (1)
» شهريور 1392 (1)
» خرداد 1392 (1)
» اسفند 1391 (1)
» دي 1391 (5)
» آبان 1391 (7)
» خرداد 1391 (3)
» ارديبهشت 1391 (2)
» فروردين 1391 (1)
» اسفند 1390 (1)
» بهمن 1390 (2)
» دي 1390 (3)
» آذر 1390 (2)
» آبان 1390 (22)
» مهر 1390 (2)
» شهريور 1390 (6)
» مرداد 1390 (1)
» تير 1390 (1)
» خرداد 1390 (1)
» ارديبهشت 1390 (6)
» فروردين 1390 (9)
» اسفند 1389 (2)
نقشه‏ی سایت
نظرسنجي

کاملا پای‏بندم
اگر روزه بگیرم نماز میخوانم
گاهی نماز میخوانم
اصلا نماز نمیخوانمThe latest from © Shahid Mazari Main Site