تماس با ما جستجو ارسال مطلب آمار سايت عضويت صفحه اصلي
شهرت حاج آقای مزاری موضوع: خاطرات شهید مزاری
خاطرات


آیت الله سید مهدی عبادی:

مرحوم حاج آقا مزاری از روحانیونی بود که نسبت به مسائل انقلاب از همان ابتدای تبعید حضرت امام (ره) در صحنه انقلاب حضور داشت و همواره علاقه خود را نسبت به رهبر کبیر انقلاب تا آخرین لحظه عمرش ابراز کرد.
گرچه این شهید در حوزه ها زیاد توقف نکرد ولی عمر پر برکت خود را در رابطه با ترویج احکام اسلام وآشنایی با اهل بیت عصمت و طهارت در منطقه سیستان و بلوچستان سپری کرد.
منابر او کوتاه مدت اما پر بار بود. صداقت و امانت و پاکی خاصی که او داشت، عامل اصلی در جذب اقشار مختلف جامعه به گرد او شده بودند به طوری که همه خانواده های زاهدانی او را عضوی از خانواده ی خود می پنداشتند و اعتقاد کامل خود را نسبت به وی ابراز می داشتند.
از جمله مسائلی که موجب شهرت حاج آقا شده بود، امور مربوط به حج بود که در این زمینه بسیار پرتلاش و کوشا بود. معمولاَ افرادی که عازم مکه مکرمه می شدند سعی داشتند در کاروانی اسم نویسی کنند که مرحوم مزاری، روحانی آن کاروان باشد.علتش هم این بود که او در زمینه آشنا نمودن حجاج با مسائل شرعی و انجام اعمال حج بطور صحیح وقت زیادی را صرف می کرد.
او علاوه بر انجام وظایف سنگین حج، کارهای شخصی خود را فراموش نمی کرد و مقید بود در این ایام، یک دور قرآن را ختم کند و طوافهای مستحبی و عمره مفرده را انجام دهد که این توفیق ناشی ازعرفان و معرفت ویژه ای بود، زیرا اگرعرفان و معرفت نبود فردی که قاعدتاَ خسته است و وظایف سنگین روحانیت گروه را به عهده دارد، دیگر به کارهای شخصی و عبادت های فردی نمی رسد.
در رابطه با ترویج مرجعیت حضرت امام (ره) وی ازهمان زمان حوادث سا ل 1342 بسیار فعال بود. توزیع رساله امام خمینی (قدس سره ) که توسط مرحوم شهید مزاری انجام می شد، در آن زمان امری ساده نبود و جرم سنگینی به شمار می آمد.
در این رابطه به دفعات از طرف ساواک احضار شده بود که در ابتدا سعی داشتند با وعده و وعید و سپس با تهدید،شهید را از این کار منصرف نمایند؛ ولی به حمد الله او راهش را پیدا کرده بود ...
یکی از کارهای موفق شهید مزاری کمک رسانی به محرومین و مستمندان و ایتام بود. شبها به در خانه افرادی که می شناخت، می رفت. حتی شب حادثه ترور نیز مقداری وسایل در صندوق عقب ماشینش گذاشته بود که به منظور فوق از آنان استفاده نماید.
در این زمینه حدود پانصد خانواده را تحت پوشش قرار داده بود و صندوق قرض الحسنه ای داشت که از آن محل به نیازمندان کمک می کرد.
با توجه به اینکه وی عضو هیأت رئیسه صندوق های قرض الحسنه زاهدان بود، مشکلات تعداد زیادی از نیازمندان را برطرف می ساخت.
حاج آقا مزاری در پایبندی به حلال و حرام و انجام مستحبات و ترک محرمات و مکروهات بسیار مقید بود، بطوری که قبضهایی که بنا بود اسامی کسانی که وجوهاتشان را بپردازند برای دفتر امام ارسال شود و از آنجا قبوض رسید وجه بیاید، هزینه های مربوطه را از اصل وجوهات برداشت نمی کرد و همه را خود پرداخت می نمود. در صورتی که پرداخت هزینه ها از اصل وجوهات اشکال شرعی نداشت ولیکن وی احتیاط می کرد و از آن پول، هیچ گونه هزینه ای نمی شد ...
فقدان شهید برای استان و برای من ضایعه ای دردناک بود. او علاوه بر خویشاوندی سببی از جهت سابقه ای هم که با ایشان داشتم ، برای من بازویی توانا دراستان بود .علی الخصوص در رابطه با جمع آوری وجوه شرعیه و سایر وظایف که به وی محول می گردید، صادقانه به انجام آن همت می گمارد ...


حجت الاسلام سید محمد مهدی اسدی :

شهید مزاری از همان اوایلی که پا به حوزه گذاشت توجه خاصی به معنویت داشت که بیانگر ایمان قلبی و درونی وی بود. در ادامه که به مشهد مقدس مشرف شد، مقید بود که مرتب به حرم برود و ارادت خاصی نسبت به ائمه مخصوصاَ امام هشتم (ع) داشت ...
او همان اوایل دوران تحصیل عبادتهایش را به موقع انجام می داد، شرکت در نماز جمعه را فراموش نمی کرد و به نماز جماعت علاقه خاصی داشت و از دعای ندبه غافل نبود. بسیاری از دعاها از جمله دعای روزانه، تعقیبات مفصل نماز و خیلی از زیارت ها را حفظ بود ...
بعد از آماده شدن برای تبلیغ مسائل دینی، سعی ایشان بر این بود که رهسپار مناطقی شود که در آن مناطق بیشتر احساس نیاز می شد. گاهی به اطراف کرمان و گاهی به زاهدن می آمد ...
مسجد علی ابن ابیطالب (ع) که حاج آقا مزاری امامت و مدیریت آن را بر عهده داشت، به عنوان یک پایگاه فعال مذهبی در شهر زاهدان شناخته شده بود. در کنار مسجد، کانون فرهنگی مسجد علی ابن ابیطالب (ع) را بنا کرد که همه جوانان عاشق دین و مذهب، آنجا را محل مناسبی جهت تبلیغ مسائل دینی و مذهبی می دانستند.
زمانی من در خدمت شهید مزاری بودم. فرمود که من دوست دارم چهارده مدرسه در زاهدان به نام چهارده معصوم ساخته شود و کمی نگران بود که اعتبارش تأمین خواهد شد یا نه؟ شهید مزاری گفت: ما شروع می کنیم؛ خدا خودش کمک می کند. پس برای ساختن چهارده مدرسه در زاهدان کمر همت بست که الحمدلله ساخته شد و اینک فرزندان ملت مسلمان در این مدارس مشغول تحصیل و فرا گیری مسائل علمی و مذهبی می باشند.
در ساخت مساجد و نمازخانه های بین راه بسیار تلاش نمود که حاصل آن بنای مسجد حضرت ابوالفضل (س) در نزدیک نهبندان و دو مسجد در جاده کرمان می باشد.
شهید مزاری در جهت رفع مشکلات طلاب و روحانیون منطقه سیستان و بلوچستان در حد توان خود می کوشید و از کمک به آنان چه بصورت شهریه و چه کمکهای بلاعوض دریغ نمی کرد و هرگز به دنبال شهرت و پول و امثالهم نبود وهمه را برای رضای خدا انجام می داد. حتی مجالس روضه که می رفت، نرخی را برایش تعیین نمی کرد و در آخر روز محتوی پاکت پولی را که به او داده بودند با هم مخلوط می کرد بطوری که مشخص نشود هر کس چقدر به او داده است.
حاج آقا مزاری می گفت بعضی ها ده تا یک تومانی در پاکت می گذارند، اما او هیچ اعتراضی به این موضوع نداشت و با کمال خوشرویی برخورد می کرد.
در رابطه با کمک به محرومین و مستمندان شهید مزاری خیلی اهتمام داشتند که گرفتاری افراد مستمند رفع شود و هر وقت حاج آقا به حوزه تشریف می آوردند، گاهی در ماشینشان را باز می کردند و بسته های کوچک از پارچه، برنج و مواد غذایی بود؛ می گفتم حاج آقا اینها چیست؟
می گفتند مال نیازمندانی که در شهر هستند.


حجت الاسلام حاج آقا صدیقی:

دربین علمایی که در مدت اقامتم در سیستان و بلوچستان دیدم، شهید مزاری قطعاَ یکی از باسواد ترین و زیرک ترین آنها بود. او به احکام شرعی تسلط کامل داشت و مرجعی برای حل مشکلات علمی و مسائل فقهی بود و بدین ترتیب جزء مدرسین بوده و از پایگاههای علمی این راه محسوب می شد.
وجهه اجتماعی او به چند جهت مربوط می شد. یکی وجود آیت الله کفعمی در استان سیستان و بلوچستان که ریشه دیرینه در تاریخ آن خطه مرزی داشته و در حکم سنگردار ولایت مطرح بودند و موقعیت ایشان نزد اقشار و گروههای مختلف مردم اعم از شیعه و سنی تثبیت شده بود.
شهید مزاری به جهت اینکه داماد آیت الله کفعمی بود و مزید براین علت چون خودش نیز ذاتاَ آمادگی انجام خدمات اجتماعی و حرکتهای سیاسی، فرهنگی و مذهبی را داشت، لذا این عوامل و وجود داماد دیگرشان آیت الله عبادی، امام جمعه فعلی مشهد، زمینه های لازم را فراهم کرده بود تا مردم حتی قبل از انقلاب با این چهره ها آشنا باشند. لذا وقتی اینها وارد صحنه شدند، چهره های جدیدی نبودند؛ آشنای با درد مردم بودند و آغوش مردم برایشان باز بود. شهید مزاری هم بحمد الله آنچه در توان داشت، بکار گرفت و سرمایه هایی که خدا به او داده بود در راه خدا دادند و جوانهایشان را مضایقه نکردند ...
در رابطه با فعالیتهای سیاسی، فرهنگی شهید باید بگویم که در همان مدتی که درسیستان و بلوچستان بودم، از نزدیک شاهد بودم که مرحوم مزاری پایگاه استوار و متین و وزینی برای انقلاب، تشیع، ولایت و اجتماع اسلامی بود ...
ارتباطش با علما و طلاب، ارتباطی حسنه و با مردم چنان بود که هر کس یک بار ایشان را می دید، شیفته و علاقمند اخلاق خوب و برخورد گرم او می گشت و همین باعث گرایش شدید مردم نسبت به او شده بود ...

حق نشر : پایگاه اطلاع رسانی شهید مزاری

استفاده از تمامی مطالب سایت با ذکر آدرس منبع ( وب‏گاه شهید مزاری ) مجاز می‏باشد
موضوعات
منوي کاربري
نام کاربري:
کلمه عبور:
 
تقويم
<    «  بهمن 1396  »    >
شیدسچپج
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
آرشيو
» خرداد 1396 (2)
» آبان 1395 (1)
» شهريور 1395 (2)
» خرداد 1395 (1)
» خرداد 1394 (2)
» خرداد 1393 (1)
» بهمن 1392 (1)
» دي 1392 (1)
» آذر 1392 (1)
» آبان 1392 (1)
» مهر 1392 (1)
» شهريور 1392 (1)
» خرداد 1392 (1)
» اسفند 1391 (1)
» دي 1391 (5)
» آبان 1391 (7)
» خرداد 1391 (3)
» ارديبهشت 1391 (2)
» فروردين 1391 (1)
» اسفند 1390 (1)
» بهمن 1390 (2)
» دي 1390 (3)
» آذر 1390 (2)
» آبان 1390 (22)
» مهر 1390 (2)
» شهريور 1390 (6)
» مرداد 1390 (1)
» تير 1390 (1)
» خرداد 1390 (1)
» ارديبهشت 1390 (6)
» فروردين 1390 (9)
» اسفند 1389 (2)
نقشه‏ی سایت
نظرسنجي

کاملا پای‏بندم
اگر روزه بگیرم نماز میخوانم
گاهی نماز میخوانم
اصلا نماز نمیخوانمThe latest from © Shahid Mazari Main Site