تماس با ما جستجو ارسال مطلب آمار سايت عضويت صفحه اصلي
   خاطرات یک زاهدانی ← بخش اول موضوع: آیت الله کفعمی خراسانی
 
خاطرات یک زاهدانی
عادل مزاری


در سال 1362 پس از رحلت عالم رباني مرحوم آيت ا... كفعمي خراساني بنده به عنوان يكي از نوادگان ايشان و مكبّر مسجد جامع و همراه در بسياري از برنامه هاي دوران انقلاب اسلامي در كنار ايشان با داشتن خاطرات زيادي از آن مرد بزرگ تصميم گرفتم كتابي پيرامون زندگاني ايشان و خاطرات همراهان و آشنايان به رشته تحرير درآورم. با اينكه در آن زمان مطالب زيادي جمع آوري كردم اما به علل مختلف از جمله اينكه مي خواستم كار كاملي ارائه شود و هم قصور و تنبلي،اين توفيق از من سلب گرديد. چندي پيش ايشان را در خواب ديده و عرض كردم مي خواهم كتابي در مورد شما به رشته تحرير درآورم. ايشان با همان صراحت لهجه اي كه داشتند فرمودند خجالت زده از خواب پريدم و...
اينك تصميم گرفتم خاطرات، ويژگي هاي اخلاقي و مستندات و ساير مطالبي كه از ايشان دارم را به رشته تحرير درآورده و به كمك ساير دوستان در صورت توفيق نسبت به انتشار كتاب در مورد ايشان اقدام نمايم. شايد به ميزان كمي دِين خود را نسبت به پدر معنوي سيستان و بلوچستان ادا كنم. لذا از ارادتمندان ايشان درخواست دارم با ارسال خاطرات، عكسها، اسناد و ساير مطالبي كه دارند حقير را در انجام اين مهم ياري نمايند.سخاوت مرحوم كفعمي:
مرحوم آيت ا... كفعمي در بين علماي سراسر كشور مشهور به سخاوت، مهمانداري و دستگيري از مردم بودند. زدن چند مثال براي مردم بويژه جوانان امروز كه فقط اسمي از ايشان شنيده اند مي تواند جالب توجه باشد.
الف- ايشان هميشه مهماندار بوده و هر كسي به در خانه ايشان مي آمد بايد پذيرايي مي شد حال در خانه هر چه بود و مهمان هر كه بود.
اگر سرظهر مهماني به مسجد جامع مي آمد و يا به درب خانه مراجعه مي‏كرد به سفره ايشان دعوت مي شد و غذا به هر ميزان كه بود تقسيم مي‏گرديد. حتي اگر ميوه كم بود ايشان با حوصله ميوه ها را پوست كنده و تقسيم مي‏كردند.
يادم ميآيد روزي چند نفر براي كاري مختصر به ايشان مراجعه كردند و در خانه هيچ چيز نبود و با توجه به عجله مهمانان براي رفتن، فرصتي براي تهيه ميوه و شيريني هم فراهم نبود.‌آن مرحوم براي مهمانان آب آورده و گفتند حداقل آب بخوريد تا معلوم شود ديدار زندگان آمده ايد نه مردگان.
ب- به مسافرخانه هاي آن روز زاهدان سپرده بودند كه به هيچ عنوان حق پذيرش روحاني و طلبه را ندارند و اگر روحاني مهمان به زاهدان مي آمد (اعم از ايراني و پاكستاني و افغاني و ...) مي بايد به منزل ايشان هدايت مي شد و خود ايشان ميزباني را انجام مي داد و اگر فرد مدت زيادي مي خواست بماند درمدرسه علميه ايشان در كنار مسجد جامع زاهدان پذيرايي مي گرديد.
‌ج- بواسطه اعتقاد زيادي كه مردم به آن مرحوم داشتند از داخل و خارج استان و حتي خارج كشور مبالغ زيادي از وجوهات شرعيه، صدقات، خمس و... دراختيارشان قرار مي گرفت چرا كه ايشان خانواده هاي زيادي را تحت پوشش خود داشته و ماهيانه به آنها كمك مي كردند؛ از سادات مستمند كه كارت پرداخت ماهيانه داشته و مستمندان حاشيه شهر گرفته تا فقراي درب مسجد جامع كه هر روز ظهر وجوه داخل پاكت هاي استخاره و ژتون نانوايي و غذاخوري داشتند تا در راه ماندگان و ساير نيازمندان هر كدام سهم خود را از سفره پراحسان ايشان مي بردند.
در يك جمله درب خانه ايشان هميشه باز، سفره احسان پهن و فردي سخي و اهل كرم و بخشش بودند.
   آیت الله کفعمی و قرائت نامه امام خمینی (ره) موضوع: آیت الله کفعمی خراسانی
 
آیت الله سید جواد علم الهدی از قدیمی‌ترین شاگردان امام خمینی(ره) است که علاوه بر حضور در درس امام، دروس ایشان را در آن روزها تقریر می نمود. آنچه در ادامه می‌خوانید خاطرات ایشان در گفت و گو با پایگاه خبری جماران است:

ما هم خدمت آیت الله گلپایگانی رفتیم. ایشان گفتند که خوب شد آمدید، زیرا من آن موقع نمی توانستم چیزی بگویم؛ سلام مرا به ایشان برسانید و بگویید بین من و شما این عهد بماند که تا آخر عمرم هر نظریه ای که شما بگویید، چه امضا کنم یا نکنم، چه سخنی بگویم یا نگویم، خیالتان راحت باشد که مخالفتی با شما در این امور ندارم.

بعد از آن نظر مبارک امام بر این قرار گرفت که برای علمای بلاد نامه بنویسند. لذا آقای جعفر سبحانی برای آذربایجان، آقای هاشمی رفسنجانی برای کرمان تا شیراز و بنده برای سمنان، دامغان و شاهرود تا مشهد و زاهدان اعزام شدیم. وقتی من برای گرفتن نامه ها رفتم، گفتند که "سلام مرا برسانید، اما وقتی می روید به خانواده چیزی نگویید و نیز وقتی به مشهد رفتید، قبل از آنکه به خانه خودتان بروید اول با وضو به حرم امام رضا(ع) بروید و بگویید که آقا امر مهم و خطیری است، اگر مصلحت هست ما را تائید بفرمایید و اگر مصلحت شما نیست، از الان جلوی ما را بگیرید".

من هم راه افتادم و نامه ها را رساندم تا به مشهد رفتم و به زاهدان رسیدم و نزد آقای [آیت الله] کفعمی رفتم. ایشان بعد از آنکه نامه را بوسیدند و کمی گریه کردند، گفتند چقدر به موقع رسیدی، زیرا فردا برخی افراد دولتی در نمازجمعه بنده حضور می یابند، سپس دستور دادند پارچه و قلم بیاورند تا نامه امام را به طومار تبدیل کنند و مردم امضا کنند.

فردا که رسید با کفنی بر تن و قرآنی در دست، نامه امام را خواندند و به مردم گفتند که این شما و این حجت شرعی. شب آن روز، ایشان مرا سوار بر ماشینی مخفیانه فرستادند.
   به انگیزه فرارسیدن عیدغدیرخم + پیامک ( SMS اس ام اس ) موضوع: دین و اخلاق
 
به انگیزه فرارسیدن عیدغدیرخم + پیامک ( SMS اس ام اس )


هجدهمین روز ذیحجه پیامبر(ص) و مسلمانانی که همراه ایشان بودند به منطقه غدیرخم جحفه رسیدند. در این منطقه کاروان های مصر، عراق و مدینه از یکدیگر جدا می گشتند. جبرئیل امین(ع) در این سرزمین بر پیامبر(ص) نازل گردید و آیه ابلاغ را بر ایشان فراخواند.

ندایی غریب، در واپسین لحظات حجه الوداع، جان آخرین فرستاده الهی را نوازش داد....و اما داستان اعلان ولایت...
   پیام جدید سید علی خامنه ای رهبر انقلاب موضوع: آیت الله عبادی
 
پیام جدید سید علی خامنه ای رهبر انقلاب


بسمه تعالي

درگذشت تأسف بار روحاني عاليقدر و مجاهد جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي حاج سيد مهدي عبادي «رحمه الله عليه» را به عموم مردم عزيز و وفادار مشهد مقدس و حوزه علميه ، علما اعلام و بويژه به خاندان گرامي و معزز و همسر مكرم و اخوان و فرزندان و نيز ارادتمندان ايشان صميمانه تسليت عرض ميكنم .

اين عالم خدمتگزار كه شهادت دو جوان برومندش در جبهه هاي دفاع مقدس را صبورانه وشكرگزارانه تحمل ميكرد ، خود از دير باز در شمار مبارزان راه اسلام و خدمتگزاران به ملت بود و سالهاي متمادي پرچم ارشاد و هدايت مردم و جوانان را در سنگر امامت جمعه در مشهد و زاهدان بر دوش داشت.

خدمات با ارزش اين روحاني پر تلاش فراموش نشدني است . از خداوند متعال رحمت و مغفرت و حشر با اجداد طاهرينش را براي اين سيد بزرگوار مسألت ميكنم.

«سيد علي خامنه اي – 8 اسفند 1383»
   پیام جدید آیت الله ناصر مكارم شيرازی موضوع: آیت الله عبادی
 
پیام جدید آیت الله ناصر مكارم شيرازی


بسمه تعالي

بيت محترم فقيد سعيد حضرت حجت الاسلام والمسلمين آقاي عبادي رضوان الله تعالي عليه

ضايعه مولمه فقدان عزيز از دست رفته عالم بزرگوار امام جمعه فعال وبا تقواي مشهد مقدس موجي از غم و اندوه در همه جا بوجود آورد اين فقدان اسفناك را به همه شما عزيزان و جامعه روحانيت خراسان و تمام مردم شريف مشهد مقدس صميمانه تسليت ميگويم خداوند روح آن بزرگوار را همچون ارواح فرزندان شهيدش در جوار قرب خود قرار دهد و به همه باز ماندگان صبر واجر فراوان عنايت فرمايد.

«قم - حوزه علميه – ناصر مكارم شيرازی »

   پیام جدید اكبر هاشمي رفسنجانی رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام موضوع: آیت الله عبادی
 
پیام جدید اكبر هاشمي رفسنجانی رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام


انالله و انا اليه راجعون

درگذست عالم رباني آيت الله سيد مهدي عبادي امام جمعه مشهد باعث تأسف و تأثر خاطر گرديد .

درگذشت اين روحاني جليل القدر و پدر دو شهيد كه سالهاي طولاني از عمر پر بركت خويش را صرف مبارزه با طاغوت و خدمت به مردم محروم كرده است به اعضاي مجلس خبرگان ، خانواده آن مرحوم و مردم استان خراسان و سيستان و بلوچستان تسليت ميگويم .

از خداوند متعال براي آن مرحوم علو درجات و براي بازماندگان بويژه بيت ايشان صبر و اجر مسئلت مينمايم.

«اكبر هاشمي رفسنجاني – رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام»
موضوعات
منوي کاربري
نام کاربري:
کلمه عبور:
 
تقويم
<    «  فروردين 1397  »    >
شیدسچپج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
آرشيو
» خرداد 1396 (2)
» آبان 1395 (1)
» شهريور 1395 (2)
» خرداد 1395 (1)
» خرداد 1394 (2)
» خرداد 1393 (1)
» بهمن 1392 (1)
» دي 1392 (1)
» آذر 1392 (1)
» آبان 1392 (1)
» مهر 1392 (1)
» شهريور 1392 (1)
» خرداد 1392 (1)
» اسفند 1391 (1)
» دي 1391 (5)
» آبان 1391 (7)
» خرداد 1391 (3)
» ارديبهشت 1391 (2)
» فروردين 1391 (1)
» اسفند 1390 (1)
» بهمن 1390 (2)
» دي 1390 (3)
» آذر 1390 (2)
» آبان 1390 (22)
» مهر 1390 (2)
» شهريور 1390 (6)
» مرداد 1390 (1)
» تير 1390 (1)
» خرداد 1390 (1)
» ارديبهشت 1390 (6)
» فروردين 1390 (9)
» اسفند 1389 (2)
نقشه‏ی سایت
نظرسنجي

کاملا پای‏بندم
اگر روزه بگیرم نماز میخوانم
گاهی نماز میخوانم
اصلا نماز نمیخوانمThe latest from © Shahid Mazari Main Site