تماس با ما جستجو ارسال مطلب آمار سايت عضويت صفحه اصلي
   مراسم نکوداشت شهید حجت‌الاسلام علی مزاری در قم برگزار شد موضوع: خاطرات شهید مزاری
 
مراسم نکوداشت شهید حجت‌الاسلام علی مزاری با حضور جمعی از طلاب استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، شب گذشته مراسم نکوداشت شهید حجت‌الاسلام علی مزاری با حضور جمعی از طلاب استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در مدرسه معصومیه قم برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی با اشاره به مقام این شهید گفت: شهید مزاری هم مانند امام(ره) به جایگاه والای انسانی رسیده بود، برخی از انسان‌ها ظرفیت پیروزی، شکست، ستایش شدن و ... را ندارند اما برخی با پرورش استعدادهای انسانی خود به مقام بلند انسانی می‌یابند.

وی در ادامه افزود: شهید مزاری هم مانند امام(ره) در میان ما حضور دارند و طلاب نیز باید مانند ایشان به استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی توجه لازم را داشته باشند.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه عبدالرضا مزاری، فرزند شهید مزاری گفت: این نخستین باری است که درباره شهید سخنرانی کرده‌ام و بیشتر زمان‌ها مردم درباره این شهید صحبت کرده‌اند زیرا این شهید متعلق به همه است.

وی با اشاره به این‌که جنبه‌های زیادی از ایشان مورد غفلت قرار گرفته است، اظهار داشت: اخلاص ایشان و در نظر داشتن خدا از ویژگی‌های ایشان بود.

عبدالرضا مزاری ادامه داد: ایشان مردمی بودن را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روحانیت می‌دانست، ایشان هیچ‌گاه حاضر نشد محافظ بگیرد و می‌گفت من نه رئیس‌جمهور هستم و نه امام جمعه.

وی با بیان این‌که ایشان دعوت مردم را می‌پذیرفت، افزود: یکی از زن‌های فقیر زاهدان او را برای روضه‌خوانی دعوت کرد و مانند یک مراسم رسمی برای این زن روضه‌ ‌خواند.

فرزند شهید مزاری با بیان این‌که جنبه علمی شهید مزاری بسیار قوی بود، خاطرنشان کرد: در ماه مبارک برای مردم احکام می‌گفت و مردم پیوسته به او زنگ می‌زدند و این شهید به خانواده‌اش می‌گفت تلفن را قطع نکنید، زیرا مردم نیاز دارند.

وی افزود: او دست از مبارزه نکشید و مانند آیت‌الله کفعمی خسته نشد و همچنین در جنگ حضور داشت و رزمندگان به وی علاقه خاصی داشتند.

عبدالرضا مزاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وی به عنوان روحانی نمونه حج انتخاب شد و او کسی بود که اگر می‌دید زائر اعمال خود را به خوبی انجام نداده سعی می‌کرد تا اعمال ایشان را درست کند.

وی با بیان این‌که باید طوری در میان مردم زیست که اعتماد مردم جلب شود، خاطرنشان کرد: این رفتار می‌تواند الگویی برای سایر طلبه‌ها شود.

فرزند شهید مزاری ادامه داد: بعد از شهادت ایشان قدر و منزلت این شهید معلوم شد و پس از شهادت ایشان مردم بسیار به این خانه مراجعه می‌کردند.

وی ادامه داد: حجت‌الاسلام مزاری 40 روز گروگان اشرار بود و مقام معظم رهبری درباره شهادت ایشان پیامی به حجت‌الاسلام عبادی دادند.

شایان ذکر است، شهید علی مزاری، امام جماعت مسجد علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان و از روحانیون شاخص و مبارز شهرستان زاهدان بود.

این شهید والامقام افزون بر امورات فرهنگی در شهرستان پناهگاه بسیاری از بیچارگان و مستمندان این شهرستان بود، هچنین موسسه خیریه‌ای در زاهدان به نام این شهید به مردم خدمت‌رسانی می‌کند.

گفتنی است، شهید علی مزاری در 18 خرداد ماه سال 1369 بدست منافقان کوردل به مقام والای شهادت رسید.
   همایش سایبان فیروزه‏ای موضوع: گزارش خیریه شهید مزاری
 
همایش سایبان فیروزه‏ای


همایش سایبان فیروزه‏ای
( انجمن خیریه شهید مزاری )
یاد بود بیست و دومین سالگرد
تاسیس موسسه خیریه شهید مزاری (ره)
و تجلیل از خیرین
زاهدان
19 خرداد 1391
   18خرداد - هجدهم خرداد موضوع: قلم
 
ـ رحلت فقيه، محقق و عالم امامي «سيد ميرزا علي آقا شيرازي» (1315 ش)1
ـ درگذشت «ذبيح‏اللّه‏ منصوري» نويسنده و مترجم معاصر (1365ش)2
ـ شهادت «شيخ علي مزاري» عالم خدمتگزار در منطقه سيستان و بلوچستان (1369ش)3
ـ رحلت آيت‏اللّه‏ «محمد وشنوي قمي» محدث و مورخ (1376 ش)4
ـ برگزاري هشتمين دوره انتخابات رياست جمهوري (1380 ش)5
--------------------------------------------------------------------------------

1ـ آيت‏اللّه‏ سيدميرزا على آقا حسينى شيرازى فرزند عالم مجاهد و مرجع كبير ميرزا محمدحسن شيرازى معروف به ميرزاى بزرگ و صاحب فتواى تحريم تنباكو، در حدود سال 1248 ش 1287ق به دنيا آمد. وى در كودكى به همراه پدر بزرگوارش راهى سامرا در عراق گرديد و پس از طى مقدمات و سطوح، در درس عالمان نامدارى همچون سيدمحمدتقى شيرازى و سيدمحمد فشاركى و ديگران حاضر شد تا اينكه شايستگى حضور در حوزه درس خارج پدر عالمش را يافت و در بيست سالگى به درجه اجتهاد رسيد. اجتهاد ميرزاعلى آقا شيرازى از طرف دو استاد مذكور و نيز آخوند ملامحمدكاظم خراسانى تاييد شد و ايشان از آن پس به تدريس پرداخت. در ساليان بعد، آوازه وى در سرزمين‏هاى شيعه منتشر گرديد و در شمار مراجع بزرگوار تقليد قرار گرفت و جمع زيادى از شيعيان از او تقليد كردند. ميرزا على آقا نه تنها در فقه و اصول و علوم نقلى تبحر داشت بلكه در كلام، حكمت، طب، تاريخ و فنون ادبى نيز داراى مهارت و استادى بود. او را به زهد و تقوا و پرهيزگارى و اخلاق كريمه ستوده‏اند. اين عالم ربانى سرانجام در هجدهم خرداد 1315ش برابر با هجدهم ربيع‏الاول 1355ق در 67 سالگى به لقاى معبود شتافت و در نجف اشرف مدفون گرديد.
2ـ استاد ذبيح اللّه‏ حكيم الهى رشتى مشهور به ذبيح اللّه‏ منصورى فرزند انتخاب الدوله از رجال رشت، در سال 1288 ش در اين شهر زاده شد. پس از گذراندن دوره ابتدايى براى ادامه تحصيل به همراه پدر راهى فرانسه شد و پس از بازگشت به ايران، به كار ترجمه پرداخت. استاد منصورى نويسنده و مترجم فعالى بود و بيش از صد و پنجاه كتاب و نزديك به هزار مقاله كه اغلب در مجله خواندنى‏ها چاپ مى‏شد، توسط او ترجمه شده‏اند. او در مدت شصت سال فعاليت قلمى خود، آثار فراوانى از زبان‏هاى انگليسى و فرانسوى و عربى ترجمه كرد. بعضى از آثار منصورى، نه ترجمه مستقيم بلكه اقتباس و تحرير تازه و مفصل‏ترى از متن اصلى بود. دامنه فعاليت استاد منصورى شامل زمينه‏هاى گوناگونى از جمله رمان پليسى، تاريخى، زندگى‏نامه و نيز همكارى با مجلاتى نظير كوشش، ايران ما، ترقى، تهران مصور و... بود. ذبيح اللّه‏ منصورى همچنين نخستين كسى بود كه آثار موريس مترلينگ، نويسنده بلژيكى را به فارسى ترجمه كرد. وى سرانجام در 17 خرداد 1365ش در 77 سالگى بر اثر ناراحتى قلبى در گذشت.
3ـ شهيد حجت‏الاسلام شيخ على مزارى از روحانيون مبارز منطقه سيستان و بلوچستان بود. وى پس از قيام گسترده مردم مسلمان اير ان در 15 خرداد 42، فعاليت‏هاى خود را در اين منطقه آغاز نمود و با ارشاد مردم و برپايى راهپيمايى، با رژيم شاه مخالفت مى‏كرد. وى با تاسيس كانون‏هاى فرهنگى در مساجد، اقدامات قابل توجهى را در جهت هدايت و ارشاد جوانان اين منطقه به عمل آورد. شهيد مزارى با برخوردارى از محبوبيت خاص در بين مردم منطقه، با همكارى مردم نيكوكار زاهدان در راستاى امر جهاد مدرسه سازى، اقدام به احداث چهارده مدرسه به نام چهارده معصوم كرد و به بهره‏بردارى رساند. وى همچنين در امر كمك به محرومين منطقه، بازديد از خانواده‏هاى شهدا، رسيدگى به يتيمان و مستمندان، نقش فعالى داشت و در برپايى و تعظيم شعائر دينى، همتى عالى مصروف مى‏نمود. اين روحانى مبارز سرانجام در هجدهم خرداد 1369 ش، پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، به هنگام مراجعت به منزل توسط دشمنان اسلام به شهادت رسيد و مردم سيستان و بلوچستان را به سوگ نشاند.
4ـ آيت‏اللّه‏ حاج شيخ قوام الدين محمد وشنوى قمى در سال 1286 ش 1325 ق در يكى از روستاهاى اطراف قم به دنيا آمد. ايشان پس از تحصيل مقدمات در قم، در 22 سالگى راهى نجف اشرف شد و مدارج علمى را طى كرد. آيت‏اللّه‏ وشنوى سپس به قم بازگشت و از درس حضرات آيات شيخ عبدالكريم حائرى، سيد محمد حجت كوه‏كمره‏اى و سيدمحمدتقى خوانسارى بهره برد. با ورود آيت‏اللّه‏ بروجردى به قم، يكسره به درس خارج فقه و اصول آن فقيه بزرگ حاضر شد و پس از ايشان، به مدت سى سال در حلقه درس آيت‏اللّه‏ مرعشى نجفى جاى گرفت. آيت‏اللّه‏ وشنوى كه به قوامى نيز شهرت داشت، در علوم مختلف از جمله حديث، تاريخ، تراجم، رجال اهل سنت و فقه، داراى مهارت بود. از اين انديشمند فرهيخته آثارى برجاى مانده كه حياه‏النبى و سيرته، حديث ثقلين، مكارم اخلاق و ده‏ها اثر ديگر از آن جمله است. اين عالم فرزانه سرانجام در 18 خرداد 76 برابر اول صفر 1418ق در 90 سالگى بدرود حيات گفت و در حرم مطهر حضرت معصومه به خاك سپرده شد.
5ـ در انتخابات هشتمين دوره رياست جمهورى، صلاحيت ده نفر جهت احراز اين مقام به تأييد شوراى نگهبان رسيد كه از اين ميان حجت‏الاسلام و المسلمين سيدمحمدخاتمى براى بار دوم و با حدود 22 ميليون رأى براى اين پست مهم انتخاب گرديد.
   ياد و خاطره بيش از ۲۰۰ شهيد فصل بهار زاهدان موضوع: موسسه خیریه
 
روابط عمومی تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان:
حجت‌الاسلام صفر قربانپور اظهارداشت: در مراسمی یاد و خاطره بیش از 200 شهید فصل بهار شهرستان زاهدان و سالگرد شهادت حجت‌الاسلام علی مزاری با حضور مسئولان در مسجد علی‌بن‌ابیطالب گرامی داشته شد. وی گفت: با استناد به آیات و روایات اسلامی امت اسلام، امت واحده است و افراط و تفریط در جامعه اسلامی جایگاهی ندارد. مدیرکل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: شهدا برجستگان و گواهان امت اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: گرامی داشتن یاد و خاطره شهدا در جامعه اسلامی دارای آثار و برکاتی بوده که جامعه اسلامی ایران را فرا گرفته است. مدیرکل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه شهدا ارزش آفرینان جامعه اسلامی هستند، بیان کرد: حیات و نشاط معنوی جامعه اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، تسلی دل بازماندگان و یادآوری احساس مسئولیت برای مدیران جامعه اسلامی از جمله آثار و برکات زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهداست.

در این مراسم حجت‌الاسلام حسن مزاری داماد شهید مزاری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به بیان خاطراتی از یاری رساندن شهید علی مزاری به مستمندان پرداخت.

شهید علی مزاری در 18 خرداد ماه سال 1369 بدست منافقان کوردل به مقام والای شهادت نائل شد.
   وصیت نامه جانباز شهید احمد بابکان موضوع: قلم
 
متن وصیت نامه جانباز شهید احمد بابکان :

بايد بدانيم كه سه چيز انسان را بهشتي و جهنمي‌ مي‌كند:

1- تفكر

2- سكوت

3- كلام

هر نگاهي نيست در او سودي، و هر كلامي‌ كم نيست در آن ياد خداوند، پس او تقوي است،

و سكوتي كه در آن فكر نباشد پس غفلت است، پس خوشا به سعادت كسي كه نظر او

عبرت است و در سكوتش فكر كردن باشد و حرف زدنش ذكر خدا باشد، گريه كند بر خطايش

و مردم از او در امان باشند. (بابت چشم و زبان و ...) و بايد بدانيم آنچه امروز ممكن است

خداي ناكرده به انقلاب اسلامي‌ ما ضربه بزند فقط هواپرستي‌ها و خودخواهي‌ها و بي

عدالتي‌ها خواهد بود. بكوشيد همه تابع حق باشيد و از تفرقه‌اندازي‌ها دوري كنيد و بايد

سعي نماييم تا تمامي‌ خواسته‌هايمان را بر خواسته‌هاي خداوند تبارك و تعالي منطبق

گردانيم و هميشه توكل به خداوند و توسل به ائمه (ع) كه امكان‌پذير مي‌باشد، داشته

باشيم.
   شب عید شاد موضوع: با محرومان
 
همه مزه سمنو، به این است که انگشت سبابه ات را بکنی داخل ظرف، کمی داخل سمنو بچرخانی و بیاوری بالا و مراقب باشی چیزی ازش نریزد و هی نگاهش کنی، هی نگاهش کنی، هی نگاهش کنی و بگذاری توی دهنت، تا حدی که گاز بگیری انگشتت را. شرط است که جلوی چشم مادربزرگ، دستت را شسته باشی! پدربزرگ، هنوز هم پلوماهی شب سال تحویل را با دست می خورد، حتی اگر به جز ما نوه نتیجه های قد و نیم قد، مهمان غریبه نشسته باشد کنار سفره ای که عاشق دراز بودنشم! انگشتان دست راستش را می کند توی بشقاب برنج، همین که دانه ها چسبید به انگشتان جمع شده اش، بسم الله می گوید و شروع می کند! شرط است که جلوی چشم مادربزرگ، دستش را شسته باشد! برنج خوردن با دست، اصولی دارد که کار من و شما نیست! یک بار خواستم ادای پدربزرگ را درآورم؛ همه سفره به من خندیدند! خودم از همه بیشتر! یک همچین وقت هایی، پدربزرگ برای بار هزارم، ماجرای خواستگاری اش از مادربزرگ را تعریف می کند و آنقدر هم قشنگ و با آب و تاب، تعریف می کند که من سکانس آخر خواستگاری، یعنی آنجایی که مادربزرگ به پدربزرگ OK می دهد، تکبیر می فرستم و همه با هم می خندیم و دست می زنیم و ماهی سفره ۷ سین را نگاه می کنیم که چه جور تکان تکان می دهد بالش را، وقتی صدای خنده ما را می شنود. ماهی قرمز و یک جلد کلام الله مجید و چند تا سکه و چند تا سنجد و چند تا سیب و یک ساعت و یک سربند سرخ و یکی دو تا «سین» دیگر و البته سمنو… به به! سمنو، سفره ۷ سین خانواده ماست، و من در خوردن سمنو با انگشت، بی رقیبم. یک جوری انگشتم را در سمنو می چرخانم که تا دومین بند انگشت سبابه ام پر از سمنو شود، بدون آنکه چیزی ازش بریزد! من عاشق سمنویی هستم که مادربزرگ، آخر هر سال درست می کند و کلی توش بادام شیرین می ریزد. سمنوهای دیگر نمی سازد به من، الا سمنوی عمه لیلا، که شعبه دیگری ندارد و تا دلت بخواهد، صفش شلوغ است و احتمالا پیرمردی، پیرزنی، زن و مرد مسنی پیدا می شود که از همان وسطای صف، «سمنو آی سمنو» بخواند و زنده کند ایام را… «سمنو آی سمنو، مال هفت سین سمنو، مال پای هفت سین سمنو، سمنو با قند شیرینه، یکی از اون هفتا سینه، که دور سفره می چینه». تهران آن زمان که «طهران» نوشته می شد، مثل «شمرون» اما «طهرون» خوانده می شد! حالا چی؟! می بینی «حاجی فیروز»، وسط کارش، توی چراغ قرمز چهارراه، «باباکرم» را بی خیال می شود و با موبایل، ماشین خرید و فروش می کند!! «بهار» اما قشنگ ترین قری است که روزگار به کمر خودش می دهد. اینقدر بهار زیباست که می ارزد همه ما حاجی فیروزش باشیم! مثل سمنوی مادربزرگ، حتی مثل سمنوی عمه لیلا، گمان نکنم شعبه دیگری داشته باشد «بهار». اتفاقا خوب شد «سیمین خانم» در حال و هوای بهار رفت تا سال تحویل کنار «جلال» باشد، تا از همین الان «مدیر مدرسه» ۲ تا «سین» سفره ۷ سین آن دنیایی اش جور شده باشد: یکی «سووشون» و یکی هم خود «سیمین» که این آخرسری ها با عصا راه می رفت توی صحن امام زاده صالح، و اگر دختری، پسری، جوانی، ازش امضا می خواست، دستش می لرزید، اما امضایش نمی لرزید. قشنگ بود! ناز داشت! حتی رمز و راز هم داشت که به هیچ کس نمی گفت!
منبع: وطن امروز - 21 اسفندماه 1390 - حسین قدیانی

«سمنو آی سمنو، مال هفت سین سمنو، مال پای هفت سین سمنو، سمنو با قند شیرینه، یکی از اون هفتا سینه، که دور سفره می چینه، یکی از هفت سین سمنو، سمنو آی سمنو، مال هفت سین سمنو، مال پای هفت سین سمنو، پنج زار سمنو بده به من، بی خودی این قدر داد نزن، این کمه بازم بده، کم فروشی خیلی بده، آقا دادی تو پنج زار، سر به سرم خیلی نذار، آقا جونم بدت نیاد، بهت دادم خیلی زیاد، سمنو آی سمنو، مال هفت سین سمنو، مال پای هفت سین سمنو، گر بچه می خواهی از خدا، در پای هفت سین کن دعا، تا یک شکم بزایی دو قلو، سمنو آی سمنو، مال هفت سین سمنو، مال پای هفت سین سمنو، شب عید ما رو بگو، که بی لحافیم و پتو، رپتو آی رپتو آی رپتو، سمنو آی سمنو، مال هفت سین سمنو، مال پای هفت سین سمنو».

شب عید شادشب عید شاد
لذت شب عید شاد با دست گیری از نیازمندان
....*موسسه خیریه شهید مزاری*....ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است ما بر آنیم که این ذکر جهانی بشود
اللهم عجل لولیک الفرج

موضوعات
منوي کاربري
نام کاربري:
کلمه عبور:
 
تقويم
<    «  فروردين 1397  »    >
شیدسچپج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
آرشيو
» خرداد 1396 (2)
» آبان 1395 (1)
» شهريور 1395 (2)
» خرداد 1395 (1)
» خرداد 1394 (2)
» خرداد 1393 (1)
» بهمن 1392 (1)
» دي 1392 (1)
» آذر 1392 (1)
» آبان 1392 (1)
» مهر 1392 (1)
» شهريور 1392 (1)
» خرداد 1392 (1)
» اسفند 1391 (1)
» دي 1391 (5)
» آبان 1391 (7)
» خرداد 1391 (3)
» ارديبهشت 1391 (2)
» فروردين 1391 (1)
» اسفند 1390 (1)
» بهمن 1390 (2)
» دي 1390 (3)
» آذر 1390 (2)
» آبان 1390 (22)
» مهر 1390 (2)
» شهريور 1390 (6)
» مرداد 1390 (1)
» تير 1390 (1)
» خرداد 1390 (1)
» ارديبهشت 1390 (6)
» فروردين 1390 (9)
» اسفند 1389 (2)
نقشه‏ی سایت
نظرسنجي

کاملا پای‏بندم
اگر روزه بگیرم نماز میخوانم
گاهی نماز میخوانم
اصلا نماز نمیخوانمThe latest from © Shahid Mazari Main Site