تماس با ما جستجو ارسال مطلب آمار سايت عضويت صفحه اصلي
   زندگی نامه شهید مزاری موضوع: خاطرات شهید مزاری
 
باسمه تعالی
ترور ناجوانمردانه و شهادت حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی مزاری/18 خرداد 1369
شهید مظلوم حاج شیخ علی مزاری در هجدهم شهریورماه 1323 در روستای یُشت در هشت کیلومتری شهرستان بیرجند که بقعه متبرکه امامزاده سید محمد نقیب از نوادگان امام محمد باقر علیه السلام در آن قرار دارد به دنیا آمد. وی دوران تحصیل مقطع ابتدایی را در روستا گذراند و سپس مقدمات دروس حوزوی را در مدرسه معصومیه(س) بیرجند شروع نمود. پس از آن برای فراگیری دروس سطح حوزه به مشهد مقدس مشرف شد و نزد اساتیدی چون مرحوم آیت الله میرزاعلی مشکینی و شهید حجه الاسلام والمسلمین هاشمی نژاد تلمذ نمود. آوازه کرسی درس مرحوم آیت الله کفعمی خراسانی که با چهارده اجازه اجتهاد سیستان و بلوچستان را پایگاهی برای خدمت انتخاب نموده بود شهید مزاری را به زاهدان کشاند و ایشان ادامه تحصیل و خارج فقه و اصول را نزد آن عالم برجسته ادامه داد. چند سال بعد شهید مزاری که یکی از روحانیون محوری و مردمی شهر زاهدان شده بود و در نبود مرحوم کفعمی منبر و محرابش را اداره می کرد با صبیه مکرمه مرحوم کفعمی ازدواج نمود.
شهید مزاری از چهره های نادر روحانی است که نقشی مهم در انتقال پیام انقلاب اسلامی به استان سیستان و بلوچستان داشت. ایشان با سخنرانی متعدد و افشاگرانه خود از فجایعی که توسط طاغوت زمان حادث می شد پرده بر می داشت و با شناساندن نهضت اسلامی و معرفی رهبری این نهضت بزرگ سعی در توسعه تقلید از امام (ره) داشت. پیام های امام را به طرق مختلف به مردم می رساند و جزوات و رسالاتی که از ایشان تحت عنوان کاشف الغطاء منتشر می شد، به مبارزان منتقل می کرد. وی در سال های قبل از پیروزی انقلاب در نجف امام راحل را ملاقات نمود و امام ایشان را نماینده خویش در امور حسبیه نمود. وی با رهبران نهضت که به استان تبعید می شدند ارتباط برقرار می کرد. هنگامی که حضرت آیت الله خامنه ای به ایرانشهر تبعید شده بودند با ایشان ملاقات کرده و پس از آن ارتباط مداومی با ایشان داشتند.مبارزات وی بارها موجب دستگیری وی از سوی ساواک گردید.
مردمی ترین روحانی شهر پس از آیت الله کفعمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فعالیت های گسترده فرهنگی و اجتماعی در سطح استان پرداخت. تدریس در حوزه علمیه و نهادها و تربیت طلاب فاضل، امامت جماعت مسجد محوری شیعه در زاهدان بنام حضرت علی ابن ابیطالب علیه السلام، تأسیس اولین کانون فرهنگی مساجد در استان، بنیان گذاری هیأت انصارالمهدی(عج) مسجد، تعظیم شعائر اسلامی با برگزاری با شکوه ولادات و شهادات ائمه اطهار،حضور مستمر تبلیغی در جبهه ها و ارسال کاروان های تدارکاتی به جبهه های جنگ،خدمت دینی به حجاج بیت الله و انتخاب شدن به عنوان روحانی نمونه کاروان های حج کشور،بیان احکام از صدا و سیما، تأسیس چند باب مسجد و حسینیه و همچنین زینبیه زاهدان به عنوان مرکز فعالیت مذهبی بانوان و احداث چهارده باب مدرسه بنام چهارده معصوم علیهم السلام و یک باب مدرسه بنام شهدای مسجد امام علی علیه السلام بخشی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی وی بود.وی اهتمام ویژه ای در رسیدگی پنهانی نسبت به ایتام و محرومان داشت که پس از شهادت ایشان گستردگی این خدمات مشهود شد و فرزندان شهید جهت استمرار این کار ارزشمند موسسه خیریه ای را با نام شهید تاسیس نمودند که از چهلم شهادت ایشان تا کنون فعال است.
در زمانی که آوازه فعالیت های فرهنگی و مذهبی شهید به خصوص احداث مدارس چهارده معصوم علیهم السلام در منطقه پیچیده بود وهابیت کوردل اقدام به ترور این عالم خدوم گرفتند و می توان گفت ترور این شهید عزیز از نخستین اقدامات تروریستی تکفیری های وهابی در ایران به شمار می آید. تیم دوازده نفره تروریستی در ساعت 21:00 تاریخ 18/03/1369 هنگامی که حاج آقا مزاری از اقامه نماز جماعت برگشته بودند منزل را محاصره کرده و از تردد افراد به کوچه جلوگیری کردند.در این هنگام شهید که امور منزل را شخصا انجام می داد قصد داشت برای آوردن آب شیرین به محل تصفیه خانه مراجعه نماید هدف آماج گلوله های ددمنشان قرار گرفت که چهارده گلوله به نشان ارادتش به چهارده معصوم پاک بر بدن پاکش نشست. در این حادثه تروریستی آقای حسن مزاری برادر زاده و داماد حاج آقا نیز به اسارت منافقین کور دل در آمدند و دو فرزند خردسال شهید بنام های عمادالدین هشت ساله و عبدالرسول یک ونیم ساله مجروح شدند. این حادثه تلخ در زمانی اتفاق افتاد که عبدالرضا فرزند دیگر شهید در اسارت بعثیون بود. آنان که به شدت از فعالیت های فرهنگی و اقدامات خیرخواهانه حاج آقا ناخشنود و عصبانی بودند، آخرین رگبار مسلسل های خود را به در و دیوار داخل حیاط نشانه رفتند و سپس به سرعت از محل حادثه فرار کردند. فاجعه خیلی سریع اتفاق افتاد؛ اما مصیبت و تبعات آن بس عظیم بود. شهادت ایشان تمامی مردم قدرشناس استان اعم از شیعه و سنی را داغدار نمود و همگان در عزای این روحانی محبوب خون گریستند و در روز تشییع پیکر مطهرش در شهر زاهدان چنان غوغایی برپا کردند که هرگز جز در ایام سوگواری و ارتحال ملکوتی حضرت امام (ره) نظیر آن دیده نشده بود.
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در پیامی شهادت آن عالم خدوم را تبریک و تسلیت گفته و از ایشان تجلیل نمودند. ایشان در بخشی از پیام فرمودند: دشمنان کوردل و عنود با آلودن دست پلید خود به خون این روحانی بزرگوار _که خدمات فرهنگی و اجتماعی او در فعالیت ها و تلاش های صادقانه اش مشهود است _ خود و اربابان پلید خود را رسوا کردند. (پایگاه اطلاع رسانی شهید مزاری در 1395/07/25)
   زندگی نامه شهید مزاری موضوع: خاطرات شهید مزاری
 
زندگی نامه شهید مزاری

جهت مطالعه متن فوق روی آن کلیک کنید

زندگی نامه شهید مزاری
   بخشی از پیام مقام معظم رهبری موضوع: قلم, خاطرات شهید مزاری
 
دشمنان کوردل و عنود با آلودن دست پلید خود به خون این روحانی بزرگوار که خدمات فرهنگی واجتماعی او برای همه معلوم و خلوص و پاکدامنی او در فعالیت ها و تلاش های صادقانه اش مشهود است، خود و اربابان پلید خود را رسوا کردند
"بخشی از پیام مقام معظم رهبری در پی ترور شهید مزاری"
   مراسم نکوداشت شهید حجت‌الاسلام علی مزاری در قم برگزار شد موضوع: خاطرات شهید مزاری
 
مراسم نکوداشت شهید حجت‌الاسلام علی مزاری با حضور جمعی از طلاب استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، شب گذشته مراسم نکوداشت شهید حجت‌الاسلام علی مزاری با حضور جمعی از طلاب استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در مدرسه معصومیه قم برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی با اشاره به مقام این شهید گفت: شهید مزاری هم مانند امام(ره) به جایگاه والای انسانی رسیده بود، برخی از انسان‌ها ظرفیت پیروزی، شکست، ستایش شدن و ... را ندارند اما برخی با پرورش استعدادهای انسانی خود به مقام بلند انسانی می‌یابند.

وی در ادامه افزود: شهید مزاری هم مانند امام(ره) در میان ما حضور دارند و طلاب نیز باید مانند ایشان به استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی توجه لازم را داشته باشند.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه عبدالرضا مزاری، فرزند شهید مزاری گفت: این نخستین باری است که درباره شهید سخنرانی کرده‌ام و بیشتر زمان‌ها مردم درباره این شهید صحبت کرده‌اند زیرا این شهید متعلق به همه است.

وی با اشاره به این‌که جنبه‌های زیادی از ایشان مورد غفلت قرار گرفته است، اظهار داشت: اخلاص ایشان و در نظر داشتن خدا از ویژگی‌های ایشان بود.

عبدالرضا مزاری ادامه داد: ایشان مردمی بودن را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روحانیت می‌دانست، ایشان هیچ‌گاه حاضر نشد محافظ بگیرد و می‌گفت من نه رئیس‌جمهور هستم و نه امام جمعه.

وی با بیان این‌که ایشان دعوت مردم را می‌پذیرفت، افزود: یکی از زن‌های فقیر زاهدان او را برای روضه‌خوانی دعوت کرد و مانند یک مراسم رسمی برای این زن روضه‌ ‌خواند.

فرزند شهید مزاری با بیان این‌که جنبه علمی شهید مزاری بسیار قوی بود، خاطرنشان کرد: در ماه مبارک برای مردم احکام می‌گفت و مردم پیوسته به او زنگ می‌زدند و این شهید به خانواده‌اش می‌گفت تلفن را قطع نکنید، زیرا مردم نیاز دارند.

وی افزود: او دست از مبارزه نکشید و مانند آیت‌الله کفعمی خسته نشد و همچنین در جنگ حضور داشت و رزمندگان به وی علاقه خاصی داشتند.

عبدالرضا مزاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وی به عنوان روحانی نمونه حج انتخاب شد و او کسی بود که اگر می‌دید زائر اعمال خود را به خوبی انجام نداده سعی می‌کرد تا اعمال ایشان را درست کند.

وی با بیان این‌که باید طوری در میان مردم زیست که اعتماد مردم جلب شود، خاطرنشان کرد: این رفتار می‌تواند الگویی برای سایر طلبه‌ها شود.

فرزند شهید مزاری ادامه داد: بعد از شهادت ایشان قدر و منزلت این شهید معلوم شد و پس از شهادت ایشان مردم بسیار به این خانه مراجعه می‌کردند.

وی ادامه داد: حجت‌الاسلام مزاری 40 روز گروگان اشرار بود و مقام معظم رهبری درباره شهادت ایشان پیامی به حجت‌الاسلام عبادی دادند.

شایان ذکر است، شهید علی مزاری، امام جماعت مسجد علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان و از روحانیون شاخص و مبارز شهرستان زاهدان بود.

این شهید والامقام افزون بر امورات فرهنگی در شهرستان پناهگاه بسیاری از بیچارگان و مستمندان این شهرستان بود، هچنین موسسه خیریه‌ای در زاهدان به نام این شهید به مردم خدمت‌رسانی می‌کند.

گفتنی است، شهید علی مزاری در 18 خرداد ماه سال 1369 بدست منافقان کوردل به مقام والای شهادت رسید.
   خاطرات افراد سرشناس استان از شهید مزاری موضوع: خاطرات شهید مزاری
 
حجه الاسلام والمسلمين سيد عليرضا عبادي،نماینده مجلس شورای اسلامی
حجه الاسلام والمسلمين سيد عبدالله حسيني از فضلای سرشناس استان
مرحوم آيت الله سيد مهدي عبادي امام جمعه فقید مشهد و زاهدان
حجه الاسلام والمسلمين نورالهدي از فضلای سرشناس استان
مدیروقت اداره کل زمین شهری استان مهندس يوسفی
مهندس نصري، استاندار وقت سیستان و بلوچستان
تيمسار نجفدري، فرمانده وقت ژاندارمری استان
   آثار باقی مانده از شهید مزاري موضوع: خاطرات شهید مزاری
 
آثار باقی مانده از شهید مزاري


خدايا، بار الها، پروردگارا، معبودا، معشوقا، مولايم، من ضعيف و ناتوان كه تحمل درد از دست دادن پاهايم را ندارم چگونه تحمل عذاب تو را ميتوانم بكنم، خدايا مرا ببخش، از گناهانم درگذر، زيرا تو كريم و رحيم هستى، خدايا ما با تو پيمان بسته بوديم كه تا پايان راه برويم و بر پيمان خويش همچنان‌استوار مانديم.
والسلام دعاگو و ملتمس دعا على مزارى
صفحه قبل << 1 2 >> صفحه بعد
موضوعات
منوي کاربري
نام کاربري:
کلمه عبور:
 
تقويم
<    «  تير 1398  »    >
شیدسچپج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
آرشيو
» خرداد 1397 (2)
» خرداد 1396 (2)
» آبان 1395 (1)
» شهريور 1395 (2)
» خرداد 1395 (1)
» خرداد 1394 (2)
» خرداد 1393 (1)
» بهمن 1392 (1)
» دي 1392 (1)
» آذر 1392 (1)
» آبان 1392 (1)
» مهر 1392 (1)
» شهريور 1392 (1)
» خرداد 1392 (1)
» اسفند 1391 (1)
» دي 1391 (5)
» آبان 1391 (7)
» خرداد 1391 (3)
» ارديبهشت 1391 (2)
» فروردين 1391 (1)
» اسفند 1390 (1)
» بهمن 1390 (2)
» دي 1390 (3)
» آذر 1390 (2)
» آبان 1390 (22)
» مهر 1390 (2)
» شهريور 1390 (6)
» مرداد 1390 (1)
» تير 1390 (1)
» خرداد 1390 (1)
» ارديبهشت 1390 (6)
» فروردين 1390 (9)
» اسفند 1389 (2)
نقشه‏ی سایت
نظرسنجي

کاملا پای‏بندم
اگر روزه بگیرم نماز میخوانم
گاهی نماز میخوانم
اصلا نماز نمیخوانمThe latest from © Shahid Mazari Main Site